fbpx

Katarakt ehk hallkae

Silmalääts asetseb silmas vikerkesta ja pupilli taga. ( siin võis olla ka väike illustreeriv foto)

Katarakt e. hallkae on silmaläätse hägustumine ja on tänapäeval kõige levinum silmahaigus. Katarakt võib põhjustada nägemisteravuse ja/või kontrastnägevuse langust, samuti kujutiste moondumist ehk nn topeltkontuuride nägemist.

Katarakti põhjustajaks on üldiselt vanemas eas tekkinud ainevahetuse häire.

On olukordi, kus silmaläätse hägustumine võib olla kaasasündinud või tekkida noores eas erinevatel põhjustel nagu diabeet või silmatrauma.

Ainus tunnustatud ja tõhus ravi on siiani katarakti operatsioon.

Juhul kui kataraktist tingitud nägemise hägustumine põhjustab Teie elukvaliteedi langust, on õige aeg otsustada operatsiooni kasuks.

Hägustunud läätse eemaldamine on kõige sagedasem operatsioon silmakirurgias. Operatsiooni õnnestumise tõenäosus on suur.

Katarakti operatsioon

Tänapäeval eemaldatakse  katarakti operatsiooni käigus silmaläätse sisu ja asendatakse see kunstläätsega (IOL).

Katarakti operatsioon teostatakse mikroskoobi kontrolli all ja täiskasvanutel kohaliku tuimestusega. Hägustunud läätse sisu eemaldamiseks kasutatakse erilist ultraheli-aparatuuri. Eemaldamise järgselt asendatakse see kunstläätsega, mis asetatakse enamasti oma läätse kapslikotti. Kunstlääts on valmistatud spetsiaalsest plastikust ning ei vanane ega kulu silmas.

Juhul kui katarakti operatsiooni järgselt on silma asetatud tavaline ehk monofokaalne kunstlääts, kaotab silm võime akommodeerida ehk kohaneda teravaks vaatamiseks erineval kaugusel asetsevaid objekte. Seda põhjusel, et kunstlääts ei muuda oma kuju. Seetõttu vajab monofokaalse kunstläätsega silm, mis näeb hästi kaugeid objekte, lähedal asuvate objektide vaatlemiseks prille (nt lugemine ja arvutikasutus). Või vastupidi: kui kunstlääts on valitud selliselt, et silm näeks lugeda ilma prillideta, on vaja kaugete objektide nägemiseks kasutada prille.

Peale tavalise monofokaalse kunstläätse on tänapäeval võimalik valida erinevate spetsiifiliste läätsede vahel:

Toorilised läätsed korrigeerivad astigmatismi ehk silindrit.

Multifokaalsed läätsed võimaldavad näha prillideta kõikidel distantsidel.

Multifokaalsed toorilised läätsed korrigeerivad kõiki erinevaid refraktsioonihäireid korraga.

Operatsiooni järgselt vajab silm kolm nädalat järelravi silmatilkadega. Nägemisteravus stabiliseerub lõplikul kujul kolme-nelja nädalaga pärast operatsiooni. Seega ei ole enne selle aja möödumist otstarbekas uusi prille hankida, kui selleks pole vältimatut vajadust.

Töövõimetuse perioodi pikkus peale operatsiooni sõltub otseselt Teie elukutsest ja seda prognoosib nõustav arst. Tuleb meeles pidada, et ka ideaalselt teostatud katarakti operatsioon ei pruugi parandada silma nägemisteravust, juhul kui kaasnevad haigused nagu glaukoom või kollatähni degeneratsioon on kahjustanud silmapõhja.

Eesti Haigekassa kompenseerib monofokaalse kunstläätse siirdamisega katarakti operatsioone.

Registreeru operatsioonieelsele uuringule

    * = kohustuslik