Missugust kaitset pakuvad head päikeseprillid?

päikeseprillid

Päikeseprillid on kindlasti üheks oluliseks aksessuaariks iga inimese välimuse juureks, kuid me ei tohi unustada nende esmast eesmärki – silmade kaitset! Kvaliteetsete päikeseprillide eesmärk on meie silmi kaitsta suure energiaga valguskiirte eest, mis hilisemas eas võivad põhjustada raskeid silmahaigusi.

Päikeseprillidel peab kindlasti olema:

 • Kaitse UV-kiirguse eest.

  Kaitseta jäetud silmi kahjustab UV-kiirgus, mis osoonikihi nõrgenemise tõttu on muutunud veelgi intensiivsemaks. UV-kiirgus kahjustab silmade sarv- ja võrkkesta, kuid kvaliteetsed päikeseprillid võivad elimineerida UV-kiirguse silmadesse jõudmise täielikult. Mida väiksem on elu jooksul silma sattunud kahjuliku kiirguse hulk, seda suurem on võimalus mitte haigestuda rasketesse silmahaigustesse.

 • Kaitse intensiivse valguse eest. 

  Silma loomulik kaitse liigse valguse eest on pupilli tõmbumine väikeseks ja silmade kissitamine, kuid kui valgus on sellegipoolest liiga ere (nagu näiteks lumelt peegelduva päikesevalguse korral), siis võib olla tagajärjeks silma võrkkesta kahjustus. Head päikeseprillid võivad liigeredast valgusest elimineerida kuni 97%. Fotokroomsed ehk isetumenevad klaasid on prillikandjatele parimaks lahenduseks, sest see klaasitüüp vahetab oma värvust päikesekiirguse hulga järgi: UV-kiirguse toimel tumeneb klaas kuni 70% ulatuses, muutudes siseruumides taas läbipaistvaks. Isetumenevad klaasid reageerivad temperatuurimuutustele ja ei lähe siseruumides uduseks. Puuduseks võib pidada fotokroomsete klaaside veidike suuremat paksust võrreldes tavaliste optiliste prilliklaasidega. Samuti ei soovitata selliseid prille päikeselistel päevadel autojuhtidele, sest auto esiklaas neelab osa UV-kiirgusest ja fotokroomne klaas ei tumene piisavalt.

 • Kaitse peegelduste eest. 

  Mõned pinnad nagu näiteks maantee, vesi, lumi ja asfalt peegeldavad palju valgust, nii et see võib segada selgelt nägemist. Head päikeseprillid võivad sellise peegelduse täielikult kaotada, kuna neil on polaroidfilter. Polaroid on mitmekihiline plastklaas , mille eesmärk on kõrvaldada horisontaalselt tasapinnalt peegelduvat valgust ja vähendada silmade väsimist. Klaasi siseküljel on peegeldusvastane kiht, mis ei lase silmi pimestada ka küljelt või selja tagant langevatel päikesekiirtel. Läbi selliste klaaside võib nt järve põhja selgelt uurida. Lisaks ei muuda sellist tüüpi klaasid nii sise- kui välikeskkonnas oma tumedust. Kõige suuremat abi saavad sellistest prillidest kalamehed, autojuhid ja sportlased (suusatajad, purjetajad).

 • Valguse sageduste ärakasutamine. 

  Valguse teatud sagedused võivad hägustada nägemist, samal ajal teised sagedused suurendavad kontrasti. Valides päikeseprillidele õige tooni, saab selle vajalikus olukorras enda kasuks tööle panna. Üleminekuga prilliklaasid on ülevalt tumedamad ja altpoolt heledamad. Selliselt on ülevalt tulev valguskiirgus silma jaoks varjatud, kuid alla vaatamine palju mugavam.
  Üks oluline aspekt päikeseprillide valimise juures on klaasi tumedusastme tähis I–IV.
  Eesti kliimasse sobib kõige paremini II–III aste, IV aste on mõeldud kõrgmägedes matkajatele, purjetajatele ja suusatajatele. Kindlasti ei tohiks nii tumedaid klaase valida auto või mootorratta juhtimiseks.

Kandes odavaid turult või supermarketitest ostetud päikeseprille, oleme sunnitud loobuma pea kõigist ülaltoodud kaitsetest.

Suurim probleem odavate päikeseprillide puhul on viis, kuidas on nende klaasid valmistatud. Üldjuhul tehakse need tavalisest plastikust ning toonitakse õhukese värvikihiga, kuid ei ole kaetud spetsiaalsete filterkatetega. Veelgi halvem on see, et selliselt võime oma silmad seada isegi suuremasse ohtu kui päikeseprille üldse mitte kasutades. Päikeseprillid, millel puudub UV-kaitse, vähendavad nähtava valguse intensiivsust, mille tulemusel pupill suureneb lastes silma sisse suuremal määral UV-kiirgust, kui seda oleks juhtunud ilma päikeseprillideta. Kuigi klaasi toon ja ka raam meenutavad vahel nn disainerprille, on klaaside omadused siiski täiesti erinevad, aga kandja jaoks kõige olulisemad.

Ostes õigesti valitud kvaliteetsed päikeseprillid olude jaoks, milles neid kasutama hakkame, tagab see meile maksimaalse kasuefekti. Silmade tervisele on oluline kanda päikeseprille ka talvel, kui valgelt lumelt 80% tagasi peegeldunud kiired kahekordistavad UV-kiirguse mõju silmadele.

Et prillid täidaksid oma eesmärki kaua, on soovitatav hoida päikseprille toosis ning mitte jätta neid umbsesse keskkonda päikese kätte – näiteks autoarmatuurile, kus need kuuma tagajärjel deformeeruvad.