fbpx

Refraktiivne läätsevahetus

Silmaläätse vahetust pakume neile patsientidele, kellel on soov vabaneda prillidest, kuid silma sarvkesta paksus ei ole laseroperatsiooniks piisav või silma refraktsioonihäire on liiga suur (üle -8 D või üle +2 D). Soovitame kõigile üle 40 aasta vanustele patsientidele kaaluda läätsevahetust multifokaalse kunstläätsega kui head alternatiivi laseroperatsioonile. Patsientidel, kellel on lühinägelikkus, on soovitav läätseoperatsiooniga oodata kuni 45 eluaastani.

Operatsiooni kirjeldus

Läätsevahetuse operatsioon sarnaneb katarakti operatsioonile, kuid selle näidustus on teine. Silma enda läätsest eemaldatakse selle sisu, kuid läätse ümbritsev kapsel jäetakse alles. Kunstlääts asetatakse enamasti oma läätse kapslikotti. Kunstlääts on valmistatud spetsiaalsest mittevananevast plastikust,tüüpiliselt akrüülist.

Kui läätsevahetuse operatsioon on teostatud nn. tavalise ehk monofokaalse kunstläätse paigaldusega, kaotab silm enamasti võime akommodeerida. See tähendab, silm ei kohane teravalt vaatamiseks erineval kaugusel asetsevaid objekte, kuna monofokaalne kunstlääts ei muuda oma kuju. Seetõttu vajab monofokaalse kunstläätsega silm, mis näeb hästi kaugeid objekte, tihti lähedal asuvate objektide vaatamiseks prille (lugemiseks, arvutiga töötamiseks, käsitööks). Kui aga monofokaalne kunstlääts on valitud selliselt, et silm näeks ilma prillideta lugeda, on vaja kaugete objektide vaatamiseks tarvitada prille. Mõnede inimeste silma ehitus lubab neil monofokaalse kunstläätsega näha hästi nii kaugele kui lähedale, kuid seda ei saa kirurg garanteerida.

Silma saab siirdada ka multifokaalse kunstläätse, mis võimaldab näha ilma prillideta nii kaugele kui lähedale. Meie kliinikus kasutatakse Ophtec Precizion Presbyopic NVA tüüpi multifokaalseid kunstläätsi, mille viimase generatsiooni tehnoloogia on viinud miinimumini soovimatute kõrvalnähtude nagu n. halod esinemise.

Toorilised kunstläätsed võimaldavad korrigeerida astigmatismi. Samuti on võimalus rakendada ka monovisiooni, s.t korrigeerida üks silm vaatama kaugele ja teine lähedale.

Kui ei ole vastunäidustusi nagu diabeet sooritatakse refraktiivse läätsevahetuse operatsioonid üldiselt mõlemal silmal ühel päeval. Sel juhul on taastumisperiood lühem ja mugavam.

Registreeru operatsioonieelsele uuringule

    * = kohustuslik